Breaking News

LAZER KAĞIT

Reçine bazlı kimyasal tutkaldan üretilen lazer kağıt, baskıya hazır desenli filmlere verilen isimdir. Dünyada; payet film, lazer film ya da kristal film adlarıyla da anılmaktadır. Şeffaf polyester film üzerine hazır kalıplarla aktarılan tutkal, filmin sarılması neticesinde belirli uzunluklara sahip toplar şeklinde haır halde bekletilir. Genellikle deri ve tekstil sektöründe kullanılmaktadır.

Transfer presleriyle baskısı yapılabilmektedir. Baskı sonrası şoklama yöntemiyle soğutulmalı (0-2C aralığında 1-2dk. süreyle) ya da oda sıcaklığında 5-6 saat bekletilerek taşıyıcı filmin ayrılması, lazer kağıdın en belirgin farkını oluşturur. Taşıyıcı film ayrıldıktan sonra, renkli tekstil varak ile renklendirmesi yapılabilir ya da şeffaf haliyle kullanılabilir. Diğer tutkallı desenlere kıyasla, yıkama ve sürtünme haslığı çok yüksektir. Belirgin bir özelliği, daha az malzeme ile (daha soft ve naturel bir tuşe sağlar) daha sağlam ve dayanıklı bir transfer işlemi oluşturulabiliyor olmasıdır.

GEREKLİ EKİPMANLAR

Isı ve basınç yardımıyla karşı zemine transfer olan lazer kağıt; basit bir ütü yardımıyla transfer olabileceği gibi, endüstride kullanılan varak baskı makineleri, kalender, düz pres ya da konveyör pres kullanılarak da uygulanabilir.

YARDIMCI MALZEMELER

Herhangi bir yardımcı malzeme yoktur. Baskı sanayinde lazer kağıdın en büyük avantajı, işletmenin transfer presi dışında herhangi bir ekipmana ya da malzemeye ihtiyaç duymadan hem desenin hem de rengin (varak yardımıyla) tekstil ya da derinin üzerine uygulanabiliyor olmasıdır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Özellik Açıklama
Kalınlık 19-35mikron
Genişlik 150-160cm
Karton Rulo 7,5cm (İç Çapı)
Metraj 200mt ve 500mt
Sertlik Tam transferden olduktan 5 saat sonra optimum sertlik
Yıkama ve Sürtünme Haslığı Sürtünmeye karşı mukavemeti oldukça yüksektir. Yıkama ile de dökülme yapmamaktadır
Işık Haslığı Direkt güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır
Isı Haslığı Isıya karşı hassastır. 120C üzeri ütüleme işlemlerinde matlaşma yapabilir
Uygulama Sıcaklığı Rotasyon baskıda 150C-160C sıcaklıklarda 3-6mt/dk hızla, düz pres baskıda maksimum 160C sıcaklıkta 5 saniye

lazer-baski-nasil-yapilir-diagram

Yardım mı gerekli?