Breaking News

LAZER BASKIDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

lazer-konu-ici-2

  • Lazer kağıtlar çoğunlukla metraj baskı makinelerde kullanılır. Bu nedenle lazer kağıdın düz olması önemlidir. Doğru tansiyonla besleme yapılmalıdır.
  • Lazer kağıtlar desene göre farklı miktarda tutkal içerir. Bu nedenle tuşe de değişecektir. Kullanılan kumaş yada derinin ağırlığı ile uyumlu olmalıdır. Uyum olmayan desen seçimi kumaşı kabalaştırabilir.
  • Tramlı desenlerin dokulu kumaş zeminlere basılması zordur. Yüksek basınç gerektirir. Yine de desende kayıplar olabilir.
  • Lazer kağıtların baskısında en önemli noktalardan biri de doğru ısı ve süre seçimidir. Transfer edilecek enerji kağıdı buruşturacak kadar fazla olmamalıdır. Aynı şekilde eksik transfer enerjisi de sorun oluşturur, bazı pullar karşıya geçmeyebilir. Bunu baskıdan sonra tutkalın renginin koyulaşmış görünmesiyle teyit edin. Eğer taşıyıcı filmi açmadan desen taneleri üstten koyulaşmış biçimde görülemiyorsa ısı yeterli gelmemiş olabilir.
  • Genellikle metraj baskıda Orta basınçta 3-4mt/dak ve 160C ya da parça baskıda 5-6bar basınçta 150C’de 5-6sn. parametrelerini kullanabilirsiniz. Unutulmamalı ki işletmelerdeki makineler az da olsa ölçülerde değişiklik isteyebilirler.
  • Lazer baskı uygulamalarının kritik bir noktası da taşıyıcı filmin ayrılması basamağıdır. Sıcaklıkla aktive olan tutkal özelliği, baskıdan sonra tutkalın yeniden donabilmesi için zaman gerektirmektedir. Çoğunlukla baskıdan sonra 4-5 saatlik oda sıcaklığında bekleme yeterli olmaktadır. Yeteri kadar beklemeden açılan lazer kağıtlarda desen kayıpları, tuşede sertlik, ya da parlak olmayan görünümler olmaktadır.
  • Beklemeyi riskli gören yada istemeyen bazı işletmelerin üretim hatlarına pres sonrasında soğutucu silindirler ekleyerek kontinü şekilde taşıyıcı filmi sorunsuz sıyırdıklarını görmekteyiz.
  • Lazer kağıtlar kendi renklerinde kullanılabilecekleri gibi ayrıca ikinci bir katmanda varak ile renklendirilebilir.
  • Varak ile lazer üzerine baskılar aynı parametrelerde yapılabilir. Ancak kumaş dokusu ve lazerin hafif-ağır olması ile daha düzgün transfer için transfer bekleme süresi değiştirilebilir.
  • Yine de baskıda sorun yaşayan kullanıcılar UES Varak Uzmanlarından yardım alabilirler.

Check Also

LAZER KAĞITLAR İLE CAZİP DESENLER

Lazer kağıtlar, belirli desenlerde hazırlanmış ve uygun miktarlarda hemen baskı işlemine alınabilen malzemelerdir. Baskısı yapılacak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yardım mı gerekli?