Breaking News

VARAK BASKIDA ISI FAKTÖRÜ

  1. Varak folyosu
  2. Varak patı
  3. Pres basınç ve hızı
  4. Presin ısı iletimi

Baskı prosesinde bu dört faktörü birbirleriyle uyumlu bir şekilde tatbik etmek gerekir. Bu faktörlerin kontrol altında tutulma sebebi, işlemin düzgün bir şekilde yapılabilmesi ve baskı sonrası haslıkların istenilen seviyede olabilmesini sağlamak içindir.

ues-varakli-tisort

Varak baskıda ısı etkisi, pat ile pres arasında kalan varak folyosunun homojen bir şekilde transferine yardımcı olur. Varak folyo bünyesindeki metalik toz boyalar ve kimyasal bağlar, belirli ısı seviyesinin üstüne çıkıldığında parlaklık açısından olumsuz tepki verirler.

Baskı için kullanılan patın transfer işleminin en iyi şekilde yapılabilmesi için baskı alanının belirli bir sıcaklık seviyesinde olması gerekir, aksi halde olumsuzluklar yaşanabilir. Varak patı içindeki tüm kimyasal bileşenlerin baskı öncesi aktif hale gelmesi için belirli bir ısıya ihtiyaçları vardır. Bu ısı ihtiyacı farklı varak patlarının yapısı ve özelliklerine göre değişim gösterse dahi, 130-160ºC   seviyelerine çıkılması gerekmektedir. Bir başka önemli faktör de ısının uygulandığı süredir. Pres süresi gereğinden kısa olursa, iletilen ısı miktarı varak patının baskıya tam hazır hale gelmesine yetmeyebilir. Gereğinden daha uzun uygulanan baskı süresi, yüksek seviyede ısının transfer olmasını sağlar. Fakat bu durum, varak patının yapıştırma özelliklerini yitirmesine sebep olabileceği gibi, daha da önemlisi varakta matlaştırıcı etki oluşturur.

Bu yüzden makina parkurundaki ısı ve süre göstergelerini kontrol edip, fanlı makinelerde fanların ısıyı homojen bir şekilde dağıttığından emin olmalıyız. Kabinlerin her noktasında ısının eşit şekilde dağılımını kontrol etmek için, zaman zaman ısı ölçen etiketler ile çapraz kontroller yapılmalıdır.

Check Also

Fespa Eurasia 2021

FESPA EURASIA 2021

Avrasya Bölgesi’nin lider baskı fuarı FESPA Eurasia, bu yıl 2-5 Aralık 2021 tarihleri arasında İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardım mı gerekli?