Breaking News

SİM TOZU

Halk arasında çoğunlukla makyaj ya da sahne kostümlerini süsleme amacıyla kullanılan sim, esasında çok yüklü miktarda baskı sanayinde kullanılmaktadır. Renklendirilmiş polyester filmlerin, belli çaplarda kesilmesiyle elde edilmektedir. Daha sonra serpme ya da tutkala karıştırılarak istenilen zemine uygulanması sağlanmaktadır.

Solvent bazlı ya da su bazlı tutkalla uygulanabilen glitter, fırında yüksek ısıda (150-160C) ve uzun süre (5dk) kalarak tutkalı kurutulacağı için, hem solvente hem de ısıya karşı mukavemetli olması gerekmektedir. Bu şartlarda parlaklık kaybı yaşanmamalıdır.

GEREKLİ EKİPMANLAR

Tutkal içine karıştırıldığında, serigraf kalıplarında tıkanma yapmaması için doğru mesh seçimi yapılmalıdır. İşlem sonrası, tutkalın kurutulması için, fikse fırını gerekmektedir.

YARDIMCI MALZEMELER

Varak baskının uygulanması ve bir materyale uygulanması için, varak tutkalı gereklidir. Su bazlı ve plastik bazlı tutkal klasik yöntemlerde (serigrafi ve rotasyon baskı), solvent bazlı tutkal ise smog baskıda kullanılmaktadır. Tutkal etkisi de oluşturan lazer kağıdı da, genellikle deri üzerine uygulanan, ancak her türlü tekstil üzerine de sorunsuz uygulanmasıyla iyi bir alternatiftir.

*Tutkal ve varağın uyuşması, genel olarak baskıda aranan yıkama haslığının yüksek olması için gereken en önemli özelliktir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Özellik Açıklama
Kalınlık 35mikron
Çap Altıgen kesimde 1/128″ (0,008″) ya da 1/64″ (0,015″)
Paketleme 1kg, 5kg ve 25kg
Yıkama Haslığı Kullanılan tutkalla doğru orantılı
Işık Haslığı Direkt güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır
Sürtünme Haslığı Şekli nedeniyle (pütürlü yüzey) düşük
Uygulama Sıcaklığı Tutkalın fikse edilmesi esnasında 150-160C aşılmamalıdır
Yardım mı gerekli?